Każde działanie ma sens, zwłaszcza jeśli chodzi o ekologię. Decydując się na dom, także możemy postawić na bardziej przyjazne środowisku rozwiązania. Luksusowa nieruchomość, zaprojektowana tak, by jak najlepiej wykorzystywać zasoby to najnowocześniejsze rozwiązanie. Czym powinien charakteryzować się ekologiczny dom premium? Oto kilka przykładów rozwiązań.
Ekologiczny projekt domu, czyli jaki?
Budowę domu planujemy w określonym miejscu na działce. Ważne, by jak najlepiej wykorzystać zastane warunki. Dom powinien być ustawiony tak, by naturalne światło wpadające do wnętrza minimalizowało konieczność używania sztucznego oświetlenia. O wiele przyjemniej budzić się przy porannych promieniach słońca niż przy świetle z żarówki LED. Jeżeli marzy się Wam ciekawa bryła budynku, można wykorzystać naturalnie występujące różnice poziomów.
Na etapie projektowania warto też pomyśleć o domowej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy oczyszczoną wodę wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu. Dobrym pomysłem jest także zbiornik na deszczówkę, zaprojektowany już na etapie budowy domu. Rosnącą popularnością cieszą się też panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie wymaga przygotowania odpowiedniej instalacji, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej.
Budowa luksusowego domu w wersji ekologicznej
Podczas budowy domu koniecznie należy zwrócić uwagę na materiały. Muszą być one wytrzymałe i dobrej jakości, a dodatkowo nie powinny negatywnie wpływać na środowisko. Brzmi trochę skomplikowanie. Drewno to znany naturalny i odnawialny materiał budowlany. Stosowany jest w budownictwie od wieków, a dodatkowo ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Kolejnym naturalnym materiałem budowlanym jest cegła suszona, która bardzo dobrze chroni przed hałasem. Budując dom, także w wersji premium, można postawić także na naturalne tynki gliniane. Nie zawierają one szkodliwych substancji, a dodatkowo ściana pokryta gliną mniej się nagrzewa latem, a w zimniejsze dni oddaje ciepło. Ekologiczny budynek powinien być dobrze zaizolowany, głównie po to by zimą tracił jak najmniej ciepła. Zamiast styropianu, który powstaje z surowców ropopochodnych, można wybrać izolację matami bawełnianymi lub celulozą.
Ekologiczne otoczenie i postawa domowników
Jak dom, to i ogród! Czy można zaprojektować rabaty, tak by nie sprzyjały naturze? Niestety można. Tuje jako żywopłot, idealnie skoszony, ale monotonny trawnik, maty ograniczające wzrost chwastów, to niestety nie sprzyja bioróżnorodności w naszym ogrodzie. Co zatem można zrobić? Zamiast trawnika, który wbrew pozorom wymaga i pracy, i podlewania, można postawić na łąkę, którą kosić trzeba zaledwie dwa razy w roku. Dobrym wyborem jest też ogród zaprojektowany z rodzimych gatunków, które lepiej poradzą sobie w naszym klimacie. Jeżeli zostawimy naturze nawet niewielką przestrzeń, stworzymy dom dla wielu stworzeń: pożytecznych owadów, żab, jeży.
Liczą się drobne rzeczy. Znaczenie mają zwykłe czynności, codzienne nawyki takie jak oszczędzanie wody, energii elektrycznej czy recykling i maksymalne wykorzystanie raz kupionych rzeczy. Bardzo dużo zależy od postawy domowników, a zwłaszcza od tego, czy będą chcieli włożyć nieco wysiłku w bardziej ekologiczne życie.
Kiedy projektujemy dom albo przeprowadzamy generalny remont, chcemy, by efekt prac w pełni nas zadowalał i sprawił, by żyło się nam bardziej komfortowo. Warto do listy oczekiwań dodać też troskę o środowisko naturalne. Luksusowy dom także może być ekologiczny, a nawet powinien takim być.