Apartamenty, restauracje i inne lokale usługowe w jednym kompleksie. 

Czas ma ogromną wartość, zwłaszcza w świecie, w którym ciągle przyspieszamy. Szukamy zatem takich rozwiązań, które pozwolą nam nieco tego czasu zaoszczędzić. Wartość czasu można rozumieć także inaczej. To, co już upłynęło, nadaje rzeczom, budynkom i miejscom szlachetnej patyny. Browary Warszawskie, zabudowania między ulicami Krochmalną i Grzybowską, idealnie łączą te dwa podejścia, a to dzięki koncepcji mixed-use oraz zespoleniu tego, co zabytkowe z nowoczesnym designem.

Historia Browarów Warszawskich sięga połowy XIX stulecia. Konstanty Schiele, Błażej Haberbusch i Henryk Klawe odkupili w 1846 roku od Banku Polskiego działkę, na której znajdował się browar Schöffer i Glimpf. Interes rozwijał się znakomicie. Schiele i Haberbusch w końcówce lat 60. XIX wieku spłacili Klawego. Od tej pory biznes prowadziły dwie rodziny. Na przełomie wieków browar nie tylko się rozrósł, ale także został zmodernizowany, co uczyniło go największym zakładem tego typu w Królestwie. Inspirując się zagranicznymi osiągnięciami, stale wprowadzano zmiany i ulepszano proces produkcyjny.

Dobrą passę przerwał 1914 rok. Produkcję nawet na jakiś czas wstrzymano. Trudny czas wpłynął za zubożenie ludności, a to wiązało się ze znaczącym spadkiem popytu na piwa. W 1919 roku powstała spółka akcyjna, która łączyła 5 browarów z Warszawy, a produkcję postanowiono skupić przy ul. Krochmalnej. Druga wojna światowa wpłynęła na stan budynków Browarów. Bombardowania i pożary nie pozostawiły wiele z dawnej świetności. Po wojnie Browary upaństwowiono i zdecydowano o odbudowie. W PRL-u produkowano tu znane piwo „Królewskie”, a w epoce gierkowskiej na licencji rozlewano nawet coca-colę. Browary Warszawskie działały jeszcze na początku lat dwutysięcznych, jednak różne problemy, między innymi trudności związane z produkcją w centrum miasta sprawiły, że zakłady zlikwidowano, a część budynków wyburzono. Gdy kończy się jeden rozdział, otwiera się następny.

W 2014 roku teren Browarów kupiła spółka Echo Investment. Ruszyły prace związane z nadaniem temu miejscu nowego charakteru. Kompleks oddano do użytku w 2021 roku. Zrewitalizowano dawną Warzelnię, Willę Fabryczną, Laboratorium i piwnice Leżakowni. Powstały także nowe budynki. Co ważne, nowe Browary Warszawskie nie pełnią jedynie funkcji mieszkalnej. Deweloper postawił tutaj na koncepcję mixed-use. Po wyjściu z apartamentu można napić się świetnej kawy, skoczyć na lunch ze znajomymi, czy zaplanować spotkanie biznesowe. Browary to też zielona enklawa w środku miasta. Można odpocząć w Ogrodzie Centralnym albo na skrytym w części mieszkalnej placu Śniadaniowym.

Nie ma w tym nic dziwnego, że Browary Warszawskie docenili nie tylko mieszkańcy i odwiedzający, ale też cenieni architekci i urbaniści. Echo Investment otrzymało prestiżową nagrodę w 2022 roku za najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej. Specjaliści docenili też wielofunkcyjny charakter inwestycji i jej znaczenie w kształtowaniu przestrzeni publicznej. 

Apartamenty na sprzedaż na Browarach Warszawskich to jedna z najbardziej poszukiwanych lokalizacji. Wygoda, dostępność różnych usług na najwyższym poziomie, przestrzeń o nietuzinkowym charakterze: to przyciąga przyszłych właścicieli. Browary tętnią życiem. Pomimo tego, że pełnią inną rolę niż w momencie powstania, są ważną częścią miejskiej tkanki.

Źródła:

  1. Fedoruk A., Małe miasto w wielkim mieście, „Forbes”, 2024:11, 218-220. 
  2. https://browarywarszawskie.com.pl/ 
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Browary_Warszawskie
  4. https://www.wilanow-palac.pl/zarys_dziejow_browaru_haberbusch_i_schiele.html

Zobacz nasze oferty i zamieszkaj w tej okolicy: